Kurumsal Üyeler
Kategoriler
K1-K2-K3 Yetki Belgeleri Nedir? Nereden Alınır?

K1-K2-K3 Yetki Belgeleri ...

K1-K2-K3 Yetki Belgeleri Nedir? Nereden Alınır?

K1-K2-K3 Yetki Belgeleri Nedir? Nereden Alınır?

31-12-2018

Araçların fiziksel kapasitesine veya kullanım amaçlarına göre verilen çeşitli sınıflandırma yetki belgeleri vardır. Araçların kullanım alanına göre verilen bu belgelerden biri de K belgesidir.  K belgesinin K1, K2, K3 olmak üzere üç ayrı yetki belge türü bulunmaktadır.

Araç sınıfı kamyon, kamyonet olarak geçen, ticari iş olarak eşya taşıyan tüm araç sahipleri, aracının taşıma kapasitesi ve kullanım amacına göre K belge türlerinden uygun olanı almakla yükümlüdür.

K Belgesi şahıs adına, tüzel kişilik veya şirketler adına da alınabilir. K belgesi eğer şirket adına alınmış ise, k belgesi şartlarına uyan tüm diğer şirket araçlar içinde geçerli sayılır. Yani şartlara uygun diğer araçlar için ayrı ayrı K belgesi alınmaz, yalnızca taşıt kartı alınır.

K1 Yetki Belgesi : Yurtiçi ticari eşya taşımacılığı yapacaklara verilir.

K2 Yetki Belgesi : Hususi taşımacılık yapacaklara verilir.

K3 Yetki Belgesi : Ticari amaçla, taşınma eşyası taşımacılığı yapacaklara verilir.


K Yetki Belgesi Başvurusu Nereye yapılır ?


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının bilgilendirmesine göre kamyonet, kamyon, çekici, römork, yarı römork, tanker ve yük taşıyan benzeri araçlara zorunlu olan K türü yetki belgesi, artık 1 ocak 2019 tibarıyla e-Devlet üzerinden alınabilecek. Böylece yaklaşık 15 günlük müracaat süreci, sadece 5 dakikaya inecek.

Eğer E-Devlet yolu harici başvuru yapılmak istenirse, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına veya varsa ilçe müdürlüğüne, yoksa il müdürlüğüne tüm gerekli belgelerle bizzat gidilerek başvuru yapılır. Başvuru şahıs adına yapılacaksa, başvuruyu yanlızca o şahıs yapmalıdır. Şirket için başvuru yapılıcaksa, ortaklardan herhangi birisi başvuru yapabilir.

TR NAKLİYATÇILAR - Evden Eve Nakliyatçılar - Şehiriçi Nakliyatçılar - Şehirler Arası Nakliyatçılar